Měly by tak skončit triky se slevami, stejně jako přihazování nechtěných položek do nákupního košíku. Zpřísní se pravidla pro recenze, jasnější bude i lhůta na dodání zboží. Spotřebitelé získají lepší postavení při reklamaci vad, na druhou stranu už nemají zneužívat e-shopy jako bezplatné půjčovny.
Nakupování na eshopech se stalo již pravidlem mnoha jednotlivců i domácností. Občanský zákoník totiž umožňuje si zboží vyzkoušet a následně do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy. Po vrácení zboží kupujícímu náleží i právo vrácení kupní ceny, pokud není zboží poškozeno. Novela občanského zákoníku chce tento zaběhnutý model změnit. Zde uvádíme jen některé změny, které se mohou dotýkat spotřebitelů.
Odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů je možné, ale...
Současný stav kritizují prodejci z toho důvodu, že si kupující zboží defacto jen půjčují, používají a následně vracejí. Kupující dosud odpovídá pouze za snížení hodnoty zboží, které „vzniklo v důsledku nakládání se zbožím jinak, než je nutné s ním nakládat s ohledem na jeho povahu a vlastnosti“. K tomu ale v praxi dojde málokdy, protože by muselo jít o zcela neadekvátní zacházení.
Novela zákona se více přiblíží prodeji v kamenném obchodě. Bude tedy možné si zboží prohlédnout a přiměřeně vyzkoušet. Nebude tedy možné např. chodit v botách po venku. Nově bude spotřebitel odpovídat i za snížení hodnoty zboží, které „vzniklo v důsledku nakládání se zbožím jinak, než je nutné k tomu, aby se seznámil s povahou, vlastnostmi a funkčností zboží“. Kupující bude moci i nadále odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů, ale prodejce bude moci častěji strhnout část kupní ceny za opotřebení zboží.
Změny ve dvouleté reklamační lhůtě
Na reklamaci bude mít spotřebitel i nadále dva roky. V prvním roce však posílí jeho pozice. Zákonná domněnka, že vada existovala už v okamžiku převzetí zboží, se totiž nově uplatní nejen v prvních šesti měsících jako dosud, ale v prvním roce od převzetí zboží. Změna se týká všech obchodů, nejen internetových.
Zdvojnásobí se tedy doba, kdy se předpokládá, že zboží bylo vadné od začátku. Spotřebitel během prvního roku nemusí v zásadě nic prokazovat. Naopak: Bude na prodávajícím, aby případně dokázal, že vadu způsobil sám kupující.
Po prvním roce (dosud to bylo po šesti měsících) už je naopak na spotřebiteli, aby prokázal, že vada byla na zboží od počátku – jenom se projevila později. To samozřejmě bývá v praxi obtížné a záleží tak především na podnikateli, jak vstřícně se k takové reklamaci postaví.
Nová pravidla by měla začít platit po podpisu novely prezidentem republiky a zveřejněním ve Sbírce zákonů. Zde uvedené změny představují jen malý výběr z této novely.