ENERGIE a jak dále...

Proč je elektřina vlastně tak drahá? Cenu si dojednávají výrobci a obchodníci. Kořenem problému jsou nyní plynové elektrárny, jejichž provoz je drahý.

Jak velké zdražení ještě přijde?

Nejčastěji se mluví o odhadu a to tak, že elektřina bude pro zákazníky 2-3x dražší než byla její cena za loňský rok. Dost také záleží na tom, zda zákazníci bydlí v bytě/domě a čím si vytápí.

 

Co očekávat u běžných smluv s energiemi?
Nejčastější jsou smlouvy na dobu neurčitou - tedy takové, u kterých není fixace. Cena za energie je závislá také na tom, zda je to nový či již starý zákazník, protože u nich budou ceny odlišné a to aktuálně danými smluvními podmínkami dodavatelů.

 

Má smysl hledat lepší podmínky u konkurence?
Obvykle ano, ale v nynější bouřlivé době se už dá těžko něco zachránit přechodem ke konkurenci. Zvlášť odchodem od velkých dodavatelů, kteří mají pro své zákazníky, s kterými počítají, nakoupeny energie aspoň něco dopředu za starší a lepší ceny. Neprověřené firmy mohou naopak znamenat velké riziko.

Jak zjistit, kdy se budou zálohy zvedat a jak velký hrozí nedoplatek?
Mnoho firem již dnes běžně nabízí pomocí internetu sledovat vlastní odběrové místo a spotřebu. Od roku 2021 platí výzva Energetického regulačního úřadu, aby byly firmy při vyúčtování záloh vstřícné.

S jakou pomocí od státu lze už nyní počítat?

Od října stát spouští tzv.: úsporný tarif, tedy přímé příspěvky k platbám za elektřinu, plyn a dálkové vytápění. Na úsporný tarif má nárok každá domácnost, která je odběratelem plynu, elektřiny nebo tepla. Nikdo o ně nemusí žádat, stát je bude posílat rovnou dodavatelům a ti o ně poníží svoje faktury. Za říjen, listopad a prosinec 2022 jde dohromady buď o 2.000,-Kč, nebo 3.500,-Kč a to v závislosti na příslušném tarifu na elektřinu. Od ledna 2023 se varianty rozšiřují dle použití a tarifu spotřeby. Další peníze jsou schválené na pomoc s ústředním topením, a to 4.500,-Kč u dálkového vytápění a 6.000,-Kč pro byty s domovní kotelnou. Pomoc jde opět přes dodavatele, nikde se o to nežádá.

 

Pomoc s úhradou nákladů na bydlení může pomoci i příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení či okamžitá mimořádná pomoc (vše po Úřady práce): https://www.mpsv.cz/pomoc-pri-rustu-cen-energii

Podporují nás

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Frýdlant nad Ostravicí