Kampaň Zkrotíme energie pomáhá lidem s úsporou

Vláda přináší možnosti řešení v období nárůstu cen za energie, lidé si mohou spočítat jak a kolik ušetří, ale také kolik spotřebují

Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí sestavili kampaň s názvem Zkrotíme energie sloužící k orientaci v možnostech, které mohou pomoci ušetřit finance v oblasti nákladů na energie. Zároveň se kampaň zabývá dávkami a zvýšeným příspěvkem na bydlení, což je další aspekt, který lidem pomůže v současné době růstu cen. Součástí kampaně budou také návrhy na dlouhodobé řešení této problematiky. Do budoucna se vláda chce podílet také na revitalizaci a rekonstrukci domů či bytů za účelem zateplení, což by se následně projevilo v trvale nižších výdajích za energie. Takto provedené výměny oken, zateplování budov či dokonce instalace fotovoltaických panelů by mohly do dalších let znamenat menší nutnost žádat příspěvky státu.

Na webových stránkách https://zkrotimeenergie.cz/ si lidé mohou snadno vypočítat, kolik jim opatření, které učiní za účelem úspory, mohou ušetřit nejen financí, ale také množství energie. Najdou zde také další potřebné informace k této velmi aktuální problematice.

Již v prvních krocích je dobré se zaměřit na teplotu v domácnosti, kdy lze snížením jen o pár stupňů Celsia docílit redukci nákladů na vytápění i o 10%. Při teplotě radiátorů či jiných zařízení k vytápění je dobré se ujistit, že tato nejsou zakryty záclonou, závěsem, nábytkem či jinými věcmi, což zabraňuje teplu proniknout do místnosti. Co se týká větrání, to je dobré provádět krátce, ale intenzivně. Tedy nemít otevřenou „větračku“, ale otevřít okno dokořán a po zhruba minutě zase zavřít. Co se týká ohřevu vody, ta je nejvíce čerpána v rámci sprchování či koupání. V tomto případě je dobré využít první možnosti, a to v co nejkratším časovém úseku. Dále také v rámci pomývání nádobí dobře poslouží napuštěný dřez nikoliv stále tekoucí voda. Co se týká elektrických spotřebičů, je dobré mít na mysli, že ty, které zrovna nevyužíváme, můžeme s klidem vyndat ze zásuvky. Pokud se jedná o osvětlení, vhodné jsou úsporné žárovky, ale především pamatovat na včasné zhasnutí.

Další výpočet úspory lze provést na stránce https://www.energiezamene.cz/kalkulacka.

Podporují nás

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Frýdlant nad Ostravicí