Pozor na internetové podvodníky

Aby byl internet dobrým sluhou, a ne zlým pánem, může ovlivnit každý z nás, pokud se bude chovat obezřetně.

Sociální sítě nejsou jenom místem, kde se setkávají a spojují lidé, ale i místem, které hojně využívají různí podvodníci. Ti se snaží své aktivity co nejvíce maskovat, aby na první pohled nebylo zřejmé, že se jedná o podvod.

 

Mnohdy vyhlašují různé soutěže, kde je možné vyhrát hodnotné ceny, slevy či přímo peníze. Tyto nabídky často zlákají mnoho lidí ke splnění několika úkolů, aby se dostali k odměně. Je třeba si ovšem dávat na to, jaké kroky je v podobných soutěžích učinit, aby nedošlo k podvodu.

 

Je možné se setkat s tím, že vyhlašovatel soutěže osloví někoho sdělením, že dotyčný vyhrál, ale musí např. poslat ověřovací platbu na účet, nebo poskytnout svou adresu či kontaktní údaje, číslo platební karty či další informace. Na to si dejte pozor!

 

Stejně tak je dobré si dávat velký pozor na nabídky levných dovolených. Údajní odborníci na danou destinaci (často uvádějí, že v destinaci již dlouho žijí a mohou nabídnout velmi levnou dovolenou) – ti nejdříve z lidí vylákají peníze a následně zájezd zruší nebo zájemce, kteří již na místo dorazili, nechají bez ubytování a zajištěné zpáteční dopravy.

 

Podvodníkům stále fungují fígle s inzeráty a historka „americký voják“. Prostřednictvím  sociální sítě se tak především pokud jste žena  seznámíte  s „osudovým“ mužem vydávajícím se za  amerického vojáka či lékaře působícího na misi v Afghánistánu, který má věrohodně vypadající profil, kde jsou i fotografie (ty jsou ovšem ukradené z jiných profilů). S neznámým se následně v případě komunikace přes sociální sítě či e-mail se stanete obětí silné manipulace, jak z vás vymámit peníze.

 

Tipy pro bezpečné chování na internetu:

 

- Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.

 

- Pozor na falešného bankéře, či další podvodné úřední osoby, které od vás pod legendou napadení vašeho bankovního účtu požadují okamžitý výběr hotovosti s následným vložením do bitcoinmatu.

 

- V internetovém prohlížeči vždy pečlivě kontrolujte zadanou adresu, kterou otvíráte, a bedlivě čtěte zprávy od vaší banky.

 

- Nejlevnější zboží na internetu nemusí být reálné, čtěte recenze, zjistěte si historii obchodu, jeho sídlo a jaké možnosti platby nabízí.

 

- Vyhodnocujte riziko rychlých investic, nereálně vysoké zisky mohou být podvodné.

  

- Používejte silná hesla do internetového bankovnictví, pro sociální sítě i ostatní účty.

 

- Střežte si své soukromí, nikdy nevíte, kdo skutečně na druhé straně je, není probém vytvořit falešný profil, proto nesdílejte intimní obsah přes internet.

 

- Pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.

 

V případě zájmu o více informací se na nás neváhejte obrátit

Podporují nás

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Frýdlant nad Ostravicí