Zákon utahuje šrouby pro "telešmejdy"

Dlouho očekávaný zákon, který v Česku omezuje telemarketing, začne platit už s příchodem nového roku.

Každý se v minulosti určitě setkal s telefonátem, kde na druhé straně volající nabízel výhodnou nabídku na nákup zboží. Není třeba dodávat, že většinou tito tzv. telešmejdi nabízejí nevýhodné a předražené produkty zranitelným cílovým skupinám.Zákonodárci novelou zákona o elektronických komunikacích, účinnou od 1. 1. 2022, změnili zásadním způsobem pravidla hry. Nově jsou marketingová a jiná obdobná volání zakázána.

Ale pozor! Z pohledu běžného spotřebitele se 1. ledna ještě nemusí nic stát, protože až do uplynutí šesti měsíců od 1. ledna 2022 lze kontaktovat účastníka za účelem marketingu za podmínek stávajícího znění zákona o elektronických komunikacích.Hlavní změna pro spotřebitele, kterou bude zákaz marketingových volání těm účastníkům, kteří ve veřejném seznamu neuvedli, že si přejí být kontaktováni za účelem marketingu, nastane až od 1. července 2022

.

Telešmejdi tedy mohou volat se svými nabídkami do konce června 2022, kdy končí přechodné období pro nastavení nových podmínek pro marketingová volání. Nutno poznamenat, že tito "podnikatelé" jsou velmi vynalézaví. Až čas ukáže, jak se s tímto omezením vypořádají.

Nová pravidla i pro elektrošmejdy

Spotřebitelé mohou od 1. ledna kdykoliv bez jakékoliv sankce vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem dodávek energií. Také mu mohou odvolat plnou moc. Pokud plnou moc neodvolají, zanikne po jednom roce automaticky. Nová pravidla platí i pro smlouvy uzavřené v roce 2021 a dříve.

V případě zájmu o více informací se na nás neváhejte obrátit.

Podporují nás

Moravskoslezský kraj
Frýdek-Místek
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Frýdlant nad Ostravicí